DRONE İLE TARIMSAL İLAÇLAMA DÖNEMİ

DRONE İLE TARIMSAL İLAÇLAMA DÖNEMİ

Günümüzde birçok alanda kullanılan Dronelar, artık çiftçilerinde ilaçlama konusunda yardımcı dostu haline geldi. Manisa'da yaşayan yüksek ziraat mühendisi bir çiftçi, Çin'den, tarımsal ilaçlamada kullanılan bir drone satın alarak, tarlasında testler yaptı. Üzüm bağını drone ile ilaçlayarak, cihazı gören diğer çiftçilerde aynı drone’dan sipariş vermek isteyince onlarında ilaçlamasında yardımcı oldu. Artık geleneksel yöntemlerin yerini alan bu teknolojik gelişmelerin zamandan tasarruf ettirmesi ve çiftçinin ilaçla temasını engelleyerek daha sağlıklı bir çiftçilik yöntemi ile beraber tarıma olan öneminde artması söz konusu.

Drone sayısını artırarak işlerini daha ileriye götürmek istediğini belirten çiftçi, "Drone ile bir kalkışta 10-13 dekar arasında ilaçlama yapabiliyoruz. En büyük problem, pil problemi. Türkiye'de pil üretimi ve ithalatıyla ilgili kısıtlamalar var. Yeterli miktarda pile sahip olamıyoruz. Diğer çiftçiler de drone almayı düşünüyor. İşi büyütmeyi hedefliyoruz. Üzerinde çalışılması gerekiyor. Tarım Bakanlığı'nın, üniversitelerin ve Ar-Ge kuruluşlarının bu konu hakkında ciddi araştırmaları, doz denemeleri yapmasını bekliyoruz. Şu ana kadar yaptığımız çalışmalardan çiftçiler ve biz çok memnunuz" dedi.

Bu drone’ların dünyada 3 ülkede üretiminin devam ettiğini belirten çiftçimiz, tarımsal ilaçlamalarda kullanılacak droneların üretimi için de kollarını sıvadıklarını belirtti, "Amerika, Çin ve Japonya'da drone üretimi yapılıyor. Biz Çin'den getirdik. Drone kullanmayı bilmiyordum. Teknoloji olarak bize yabancıydı. Açık alanlarda ve insan yoğunluğunun az olduğu yerlerde kullanma şansımız vardı. Drone'u uçurmak için ziraat fakültesi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Valilik ile görüşmelerimiz olumlu oldu. Tarımsal ilaçlamada drone üretimi için ciddi adımlar atılmalı. Biz, üniversitenin teknoparkında bir şirket kurup, yazılımını, teknolojik altyapısını oluşturup, üretim yapmayı hedefliyoruz" diyerek bu konuda ne kadar gayret ve çaba içerisinde ellerindeki imkanlarla çalıştığını gösteren açıklamalarda bulundu.Paylaş: