FOTOĞRAFTAN VİDEO YAPMAK: TIME LAPSE TEKNİĞİ

FOTOĞRAFTAN VİDEO YAPMAK: TIME LAPSE TEKNİĞİ

Fotoğraftan Video Yapmak: Time Lapse Tekniği

 

            Hızlandırılmış çekim tekniği fotoğrafçılık sanatında henüz ortaya çıkan yepyeni bir çekim tekniği olduğundan dolayı sıklıkla kullanımı bir hayli yaygınlık özelliği göstermektedir. Söz konusu çekim tekniğinin sağlamaya devam ettiği en temel özelliklerden olması yönüyle bu time lapse konusunda birtakım temel bilgiler vermek gerekmektedir.

 

 Time Lapse Nedir?

 

            Time lapse, zaman atlamalı çekimler anlamına gelir. Peki, zaman atlamalı çekimlerden kastedilen nedir? Hareketli bir cismin anlık olarak sürekli çekilerek bunların birleştirilmesi ve son derece özel bir programla bunların video haline getirilmesidir. Time lapse nedir yönünden aslında düşünüldüğü zaman gerçekten de konunun bir hayli karmaşık bir halde olduğu zaten tahmin edilebilir. Çünkü söz konusu çekim tekniğinde amatör fotoğrafçıların yapabilecekleri bir özellik ortada bulunmamaktadır. Bu açıdan çekim tekniğinin meydana getirilmesi konusunda mutlaka profesyonel fotoğraf sanatçılarının konuya el atmış olması gerekmektedir.

 

 Kamera Sistemi Özellikleri

 

            Time lapse çekim tekniği kullanılacaksa bunun için birtakım ayarlamalar yapmak gerekmektedir. Bu çekim tekniği için özel olarak bulunan time lapse kamera sistemleri bulunmaktadır. Bu kameralar ultra yüksek çözünürlük kalitesinde çekim yapabilmektedirler. Böylelikle daima hızlandırma yapabilme imkanı sağlamaları yönünden son derece önde gelen bir çekim tekniği olarak karşımızda bulunmaktadırlar. Tüm bu unsurları göz önünde bulundurulduğu zaman bu tekniğin sağlamış olduğu en temel özellikler olarak time lapse programı kurgulama ve redaksiyon çalışmalarının tamamlanması için özel olarak yazılım haline getirilen programlardır.

 

            Burada önemli olan şey hızlandırılmış çekimlerin yapılmasına gerek duyan bir kişinin mutlaka manuel konuma ayarlaması ve enstantane değerlerini de tamamen düşük değerlerde tutması gerekmektedir. Ancak böyle bir şekilde dilediği gibi bir görüntü elde etmesi olanaklı halde bulunmaktadır. Tüm bu olanaklı işlemler nedeniyle de tamamen farklı özellik ve tamamen farklı yapılar ortaya koyan bir anlayış sergilenerek son derece kaliteli çekimlere yer verildiği görülmektedir.

 

 Zaman Atlamalı Çekim ve Sonrası

 

            Zaman atlamalı çekimlerin yapılmasının hemen arkasından mutlaka bir montaj çalışmasının yapılması gerekmektedir. İşte bu bakımdan düşünüldüğü zaman gerçekten de önde gelen tüm unsurlar yönünden profesyonel bir ekip çalışmasına yer verilmesi gerekmektedir. Ancak böyle bir şekilde tamamen kaliteli görüntülerin elde edilmesi mümkün hale gelmiş olacaktır. Bütün bu noktalar da açık bir şekilde tigolapse uygulamalarının tüm yönleriyle daima başarı katan ve daima son derece önde gelen özellikleri meydana getiren çalışmalar olduğunu bizlere göstermektedir. Bu yönüyle de hızlandırılmış çekimlerinin sağladıkları tüm özellikler dikkatle incelendiklerinde ne denli dikkate değer yönlerinin var olduğu hemen anlaşılır bir unsur olarak karşımızda yer almaktadır. Bu da açık seçik bir şekilde tamamen önde gelen teknikleri vurgulaması bakımından son derece kaliteli bir anlayışı ortaya koymaktadır. Bu anlamda düşünülerek yer verilen tüm özellikler boyunca da süreklilik esasında daima kaliteden ödün vermeyen çalışmalar yürütülmektedir.

Paylaş: