TARIM'DA DRONE TEKNOLOJİSİ

TARIM'DA DRONE TEKNOLOJİSİ

EKİN İNCELEMESİ

Çiftçiler tarımın başladığı zamandan bu yana mahsüllerin durumunu el ile kontrol etmek durumunda kaldılar. Bu geleneksel yöntem fazla vakit harcamısının dışında, ürün kanopileri kalınlaştığında zor olabilir. Drone kullanımı bu işlemleri daha kısa sürede gerçekleştirecektir.

DJI Phantom serisi ile çiftçiler, bitkilerini daha geniş alanlarda görebiliyorlar ve aynı zamanda bitkileri ve zamanı daha iyi yönetmelerine yardımcı olacak bitki haritaları oluşturabiliyorlar. Phantom serisi Dronelar son derece basit taşınabilir ve endüstri de lider uçuş zamanlarına sahiptirler. Kutudan çıkar çıkmaz hazır halde bulunan Phantom serisi analizler için gerekli olan kaliteli ve detaylı görüntüleri 12 megapiksel kameralarla entegre edilmiş ve 4K videoya kadar kaydedebilirler.

Havadan termal görüntüleme sayesinde mahsul yönetimi için önemli araç haline gelmiştir. Fidanlıklar ve seraları izlemek ve hatta bitkilerin hastalıklarını tespit etme amacıyla invaziv (Hastalık yayılımına sebep olmadan) olmayan bir yoldur. FLIR işbirliği ile geliştirilmiş olan DJI Zenmuse XT termal görüntüleme kamerası ile beraber donatılmış DJI Inspire’ı kullanarak, bu önemli bulgular kolayca elde edilebilir.

 

SULAMA YÖNETİMİ

Tatlı su insanoğlunun en değerli kaynaklarından biridir, dünya çapında bulunan tüm çiftlikler sürekli olarak su kullanımını optimize etmek amacıyla çalışmalar yürütmektedir. Verimliliği ayrıntılı bir şekilde gözlemleyerek bu yönde çalışmalarını sürdürmektedir.

Günümüzde büyük yetiştiriciler genel olarak bölgenin tamamına yayılmış birçok alana sahiptir. Bu alanlar ise birden fazla sulama bağlantısı ihtiyacı duyar. Mısır gibi bitkiler belirli yüksekliklere ulaştığında, su ihtiyacının arttığı bu dönemlerde ihtiyaç duyulan sulama ekipmanlarının verimlilik ve mevsimlik muayenelerinin yapılması oldukça zordur.

 

Paylaş: