TIME LAPSE KAMERALAR VE ÇEKİM TEKNİĞİ

TIME LAPSE KAMERALAR VE ÇEKİM TEKNİĞİ

Time Lapse Kameralar Ve Çekim Tekniği

 

            Türkçe 'Zaman Atlamalı Kamera' olarak bilinen kamera sistemi anlık olarak video kaydı yapmanın yerine alternatif olarak belli aralıklarla fotoğraf çekimlerinin birleştirilerek daha estetik ve daha detaycı bir görüntü meydana getirmek için üretilmiştir. Genellikle bu çekimler ayrıntıların yakalanmak istendiği doğa belgesellerinde, sportif faaliyetlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Her bir karenin ağır ağır kaydedilerek böylelikle birleştirilmesiyle meydana getirilen bu yüksek çözünürlüklü zaman atlamalı çekim tekniği yeni kullanılan bir çekim tekniği olduğundan özellikle kamera sistemi de üretilmiştir. Bu iş için özel olarak üretilen bir kamera sistemi 1920x1080 çözünürlük imkanı veren dijital kamera sistemlerinin üretilmesini de beraberinde getirmiştir.

 

 Avantajları

 

            Başlıca yeni görüntü yakalama tekniklerinden olan hızlandırılmış çekim tekniği sayesinde karelerin her bir pikseli an an çekildiği için tamamen ayrıntılı bir video görüntüler elde etmek için kullanılmaktadır. Yakın bir zamanda devreye giren video hakem uygulamasında da hızlandırılmış çekim tekniği kullanılarak anlık olarak görüntüler birleştirilerek daha detaylı görüntüyü seyretmek mümkün olmaktadır. Bunun yanı sıra magazin habercileri de bunu sıklıkla kullanarak gündeme bomba gibi düşecek görüntüler hazırlayabilmektedir. İşte bunun gibi kimilerine ekmek kapısı olan kimilerine ise tamamen eğlence aracı olan bu yeni teknik time laps nedir sorusunun da böylece ortadan kaldırılmasına yaramaktadır. Aynı zamanda bu çekim tekniği zamanla yarıştığı için de ayrıca bir heyecan katarak gerçekten de fotoğraf sanatını oluşturan özellikler arasında gelmektedir.

 

 HD kalitede Zamanı Yakalamak

 

            HD kalitede anlık görüntüleri kare kare çekerek bunları video görüntülerine dönüştürmeye dayanan bu çekim tekniği sadece sıradan bir görüntü elde etmekle kalmaz bunun yanında bunları high definition yani kısaca hd görüntü kalitesinde sağlar. Bu yönüyle de adeta zamanı yakalar. Zamanla yarışan bir çekim tekniği olarak özel amaçla üretilen tam 1920x1080 çözünürlükteki time lapse kamera sistemleri sıra dışı çekim olanakları sunmaları yönüyle de kaliteden kesinlikle ödün vermeden çalışan belli başlı kamera sistemlerinden birisini oluşturduklarından dolayı sıklıkla kullanılmaktadırlar. Bu denli kullanım alanlarının yaygın olarak geliştirildiği kamera sistemleri tripod adıyla bilinen üçayaklarla daha net görüntüler elde edilmek için kullanılmaktadırlar.

 

            Üçayaklarla hem daha net hem daha kaliteli anlık görüntüler elde etmek mümkün. Bu bakımdan time lapse programı ile işlenerek tamamen kaliteli çekimler elde edilmesi mümkün hale gelebilmektedir. Böylelikle profesyonel anlamda zaman atlamalı görüntülerin video görüntülere dönüştürülerek daha önceden görülmemiş tüm detayları yeniden yakalamak anlamında sıra dışı görüntü seçenekleri sunabilmektedirler. Tüm bu yönleri düşünülerek üçayaklı kamera ayağına dayanarak birçok çekim türlerinin rahatlıkla yapılmasına imkan tanımaktadır. Tigolapse olarak kesinlikle yüksek kalitede video görüntüler elde etmeyi sağlayan bu çekim tekniği sağlamış olduğu tüm bu özelliklerinden yola çıkılarak kişilere inanılmaz derecede farklı nitelikler sunan görüntü seçenekleri vererek yeni çekim teknikleri yakalamalarını sağlamaktadır.

Paylaş: