TIME LAPSE NEDİR?

TIME LAPSE NEDİR?

Time Lapse İpuçları Nedir?

 

Time Lapse Nedir?

           

            Atlama metodu kullanılarak fotoğraflar arası geçiş yapma biçimine fotoğrafçılık literatüründe time lapse denmektedir. Burada amaç fotoğraflardan seri halde zaman kayması yaratıp bir hızlı görüntüler silsilesi elde etmektedir. Tarihteki ilk time lapse uygulamalarını ve denemelerini kısa süreli aralıklarla Amerikalı bir fotoğrafçı grubu tarafından keşfedilmiştir. Daha sonrasında önce Avrupa ve akabinde dünya genelinde bir ekol haline gelmiş ve birçok çekimde kullanılmaktadır. Fotoğraf ve sinema sanatlarına yeni başlayanların sık sık sorduğu ve dile getirdiği time laps nedir sorusunun karşılığı çoğu zaman başka formatlarla karıştırılmaktadır. Örneğin kurgu makineleri ve resim seçicilerin masalarında fotoğrafları uç uca dizerek oluşturulan kurgusal resimler time lapse nedir. Onlar fotoğrafların canlandırılması ve bir kolaj oluşturulması prensibine dayanmaktadır. Oysa time lapse tam olarak sabit bir noktada başka hiçbir görüntüye ya da plana kaymadan zaman aralıklarını hızlandırarak bazen bir saatin, bazen ise bir günün devamlılığını birkaç dakikaya ya da istenilen süreye sığdırma sanatıdır.

 

 Time Lapse Uygulamasının Yapıldığı Yerler

 

            Günümüz televizyonculuk dünyasında TV için çekilen dizilerin genelinde birkaç saniyelik ya da birkaç dakikalık time lapse programı uygulanmaktadır. Burada amaç kısa bir zaman diliminde çok zaman geçtiğini seyircilere aktarmaktır. Aynı zamanda görüntü olarak estetik bir seçenek olduğu için de tamamen estetik kaygılardan ötürü de yönetmenler ve sanat - teknik ekibi tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Dizilerin dışında sinemaların geçiş sekanslarında da sürenin geçtiğini izleyicilere aksettirmek ve güzel görüntüler elde etmek amacıyla birçok yerli ve yabancı filmde de tatbik edilmektedir. Hızlı tanıtıma dayalı reklam filmlerinde de örnekleri görülen time lapse günümüz modern sanatının vazgeçilmez görsel özelliklerinden biri olarak varlığını sürdürmektedir.

 

 Time Lapse Programı Nerelerden Öğrenilir?

 

            En çok sorulan ve merak edilen sorulardan biri olan time lapse kamera sistemleri nereden öğrenilir sorusunun cevabı çok yönlüdür. Birçok stüdyoda iş esnasında öğrenebildiği gibi bununla birlikte fotoğrafçılık eğitimi veren sertifikalı kurslarda da time lapse programlarının tam ayrıntıları pratik ölçülerde öğrencilere aktarılır. Bunlara ek olarak üniversitelerin fotoğrafçılık fakültelerinde de bu özel programların detayları deneyimli öğretmenler tarafından öğretilmektedir.

 

 İyi Bir Time Lapse Görüntüsü Elde Etmek İçin Adım Adım Fotoğrafçılık Kılavuzu

 

            Bir diğer adı da tigolapse olan time lapse programlarından başarılı görüntüler elde etmesi için birçok hazırlık gerekmektedir. Öncelikli olarak kamera ve fotoğraf makinesi cihazlarının her daim sağlam ve sabit durması gerekmektedir. Bunun için bir tripoda ihtiyaç duyulmaktadır. Bununla birlikte çekilecek mekanın ve gece - gündüz vakitlerine uygun olarak çeşitli ışık gereçleri gereklidir. Pozlama ayarları ile birlikte ilk çekime başlanabilir. Bu noktada Raw formatı ile çekilen görüntülerin time lapse aşaması için daha uygun olduğu görülmüştür. Çekime başlamadan önce son olarak diyafram ayarları yapılmalı ve saat başı kontrol edilmelidir.

Paylaş: