TIME LAPSE NERELERDE KULLANILIR?

TIME LAPSE NERELERDE KULLANILIR?

Time Lapse Nerelerde Kullanılır?

 

            Dakikada 60 kare fotoğrafın art arda gelerek ve hızlı bir zaman mekanizmasına indirgenerek çekilme tekniğine time lapse denmektedir. Fotoğrafçılığa ve sinema sanatına yeni başlayanların sık sorduğu soruların başında gelen time laps nedir sorusunun yanıtı için öncelikli olarak kelimenin anlamına bakılmalıdır.

 

 Time Lapse Nedir?

 

            Time lapse, İngilizce bir tabir olup deyim karşılığı olarak zaman boşluğu, zaman aralığı manalarına gelmektedir. İlk çıkış noktası da Amerika'da gerçekleşmiştir. Fotoğrafçılık alanında teknolojiye ve bakış açılarına bağlı olarak gelişen teknik değişimlerin başında gelmektedir. İki saniye ve iki fotoğraf karesi alanında gerçekleşen zaman aralığının teknik sıçramalar aracılığıyla bütünleşerek çok kısa süre içerisinde çok fazla zamanı karşı tarafa yansıtmayı hedefler. Günümüzde son model cihazlar ve teknik donanımlar ile birlikte birçok alanda time ve tigo lapse aşamaları uygulanmaktadır.

 

 Time Lapse Pahalı Mıdır?

 

            Genç olup da deneyim kazanmak isteyen fotoğrafçılık sanatında boy gösteren kişilerin meraklarından biri de time lapse uygulamalarının pahalı olup olmadığı yönündedir. Fotoğrafçılık teknik bir aygıta bağlı bir sanat olduğu için halihazırda nispeten de olsa pahalı bir sanat olarak lanse edilmektedir. Aynı zamanda time lapse kamera satın almayı gerektiren teknik detaylar da söz konusu pahalılık oranını arttıran detaylar arasında yer alır. Aynı zamanda uygun lensler kullanılmak zorundadır. Piyasa içerisinde uygun lenslerin bulunması ve satın alınması için hem ciddi bir araştırma hem de bir maliyet listesi çıkarılmak zorundadır.

 

 Time Lapse Yapmak İçin Gerekli Olanlar Nelerdir?

 

            Hızlandırılmış çekim yapmak için hem psikolojik hem teknik donanım gerekmektedir. Aynı zamanda fotoğrafçılık alanında en fazla sabır gerektiren fotoğrafçılık aktivitesi olarak bilinmektedir. Çünkü sadece on dakikalık bir time lapse programı için bile saatlerce ve bazen gün aşırı beklenmek zorundadır. Genelde çekimler sabah - akşam / yaz - kış gibi tezat renklere açık çalışmaları kapsadığı için beklemek, time lapse uygulamalarının başarılara ulaşması için en gerekli eylemlerden biridir. Aynı zamanda elde edilecek görüntülerin sabit ve gürültüsüz bir şekilde çalışması adına fotoğraf makinesinin sabitlenmesi elzem şartların başında gelir. Bunun için de tripod gerekli olan materyallerin başında gelir. Aynı zamanda elektrik kontrollü detay hareketlerini kapsayan teknik cihazlar da son yıllarda kullanılmaktadır. Bu hareketleri sağlayan cihazlar vasıtasıyla görüntüler belli bir eksende, artistik olarak nitelendirebilecek kaliteli görüntülerin oluşmasına yaramaktadır. Son olarak time lapse yapmak için gerekli olan timer remote cihazıdır.

 

 Time Lapse Hangi Alanlarda Kullanılır?

 

            Time lapse hem tanıtım hem de sanat amacıyla kullanılmaktadır. Örneğin inşaat firmalarının before / after aşamalarında sıklıkla tercih edilir. Bir inşaatın başlamadan önceki hali ile bitiş hali arasındaki zaman aralıkları time lapse seçeneklerinde değerlendirilir. Bununla birlikte kısa filmlerde, sinema filmlerinin bazı sahnelerinde de sanatsal yön olarak sıklıkla tercih edilmekte ve değerlendirilmekte olan bir uygulama çeşididir.

Paylaş: