TIME LAPSE TEKNİĞİ NEDİR?

TIME LAPSE TEKNİĞİ NEDİR?

Time Lapse Tekniği Nedir?

 

            Günümüz çekim tekniklerine her geçen gün yenisi eklenmektedir. Sinema ve dizi sektörünün yanı sıra klipler ve belgesellerdeki değişim ve gelişmeler yeni teknikleri ihtiyaç kılmış ve çözüm üreten sektörden time lapse gibi teknikler doğmuştur. Kelime anlamı olarak zaman atlaması tercümesi kullanılabilir.

 

 Time Laps Nedir?

 

           Hızlandırılmış video tekniği video ile fotoğraf arasında kalan bir tekniktir. Bu teknikte uzun zaman dilimleri, hareketli varlıkların hareket halleri adım adım gösterilebilir. Video çekimlerindeki gibi hızlı bir görüntü akışı sağlanmaz. Fotoğraftaki gibi durağan da değildir. Ardı ardına çekilmiş fotoğraflar gibi görünür.

 

 Time Lapse Nasıl Çekilir?

 

            Time lapse tekniği, time lapse kamera ile çekilir. Piyasada farklı özelliklere sahip geniş fiyat aralığında birçok time lapse kamera bulunmaktadır. Hızlandırma özelliği bulunan kameralarla yapılan çekimler sürekliliği gösterir. Bu kamera uzun süren herhangi bir olayı kare kare ve hızlı bir şekilde videoya benzeyen bir görsel oluşturur. Hızlandırma özellikli kamera edinerek siz de bu tarz görseller hazırlayabilirsiniz. Bu tür kameralar aksiyon kamerası ismi ile de satışa sunulmuştur.

 

 Time Lapse Kullanılan Yerler

 

            Time lapse ismini yeni duymaya başlasak da aslında hepimiz bildiği ve daha önce gördüğü bir teknik. Time lapse örneklerini gördüğünüzde yabancılık çekmeyeceksiniz. Sinema filmlerinde ve dizilerde zamanın geçtiğini göstermek için sıklıkla başvurulan bir tekniktir. Sinema filmi ve dizilerde geceden gündüze, gündüzden geceye geçişi, film kahramanın geçirdiği uzun bir zaman dilimini bazen yılları bu teknik ile birkaç saniyede izleyebilirsiniz. Belgesellerde de sıklıkla karşımıza çıkan bu teknik uzun süreli bir olayı hızlı adımlarla kısa sürede anlatır. Özellikle sosyal medyanın yaygınlaştığı günümüzde popüler videoların birçoğu bu teknikle çekilmektedir. Bunlara yemek yapımını gösterenler, inşaat yapım veya yıkım işleri, domino gibi uzun süren uğraşlar, trafik akışını gösteren kayıtlar örnek verilebilir. Adı yabancı gelse de görsellerin çoğunda bu teknik kullanılmaktadır.

 

 Time Lapse Programı

 

            Çekimini yaptığınız anlık ve hareketi sıralayan fotoğrafları birleştirmek için bir programa ihtiyacınız var. Bu programlar farklı yazılım şirketleri tarafından ücretli ve ücretsiz olarak kullanıma sunulmuştur. Kullanım özelliklerine göre seçeceğiniz programı bilgisayarınıza yükleyerek çektiğiniz görselleri birleştirebilir, filtre ve ses ekleyebilirsiniz. Bu yolla oluşturacağınız videoları bilgisayarınıza istediğiniz kalitede kaydetmek de imkanlarınız dahilinde.

 

 Time Lapse Önerileri

 

            Sinema ve belgesellerde karşımıza çıkan bu tekniği uygulamak ve görsel hazırlamak isteyenler için çeşitli öneriler bulunmaktadır. Bunlar; gece - gündüz değişimi, bir çiçeğin açışı, bulutların hareketleri, trafik akışı, inşaat yapımı, bina yıkımı, hayvan videoları, makyaj yapımı, saç yapımı, dövme yapımı ve daha pek çok çekim fikri.

 

 Time Lapse Sektörü

 

            Ülkemizde yeni bir oluşum olsa da dünya üzerinde sizin isteğiniz, fikriniz ve siparişiniz için hizmet veren pek çok time lapse firması (tigolapse) bulunmaktadır.

Paylaş: