VİNÇ OPERATÖRLERİNİN YARDIMCI ELEMANLARI

VİNÇ OPERATÖRLERİNİN YARDIMCI ELEMANLARI

            Günden güne inşaat sektöründe gelişmeye devam eden birçok yeniliklerin var olduğu herkesçe bilinmektedir. Bu yazıda da özellikle vinç operatörlerinin çalışma alanlarında onlara en büyük yardımcı olacak teknik eleman olarak vinç kameraları hakkında hem genel hem de teknik bilgiler verilerek sağlamış oldukları katkılar üzerinde durulması amaçlanmaktadır. Böylelikle inşaat sektöründe vinç çalışmaları yapılırken hangi anlamda sağlamaya devam ettikleri kolaylıkların sunulmuş olduğu daha rahat bir şekilde gözlemlenmiş olacaktır.

  Genel Özellik

            İnşaat alanında vinç operatörü bir inşaat malzemesinin üst katlara yüklenip indirilmesini sağlayan vasıflı inşaat işçisidir. Bunu kule vinç ekipmanı aracılığıyla gerçekleştirmektedir. Ancak oldukça yüksek katlara yükleme işlemi yaparken mesafe bayağı arttığı için yüklenen malzemeyi görememekte ve bakış açısı gitgide daralmaktaydı. İşte bunun önüne geçen teknik bir buluş olarak vinç kamerası vinç operatörlerinin yardımcısı olarak imdadına yetişmiş oldu. Böylelikle söz konusu vinç kamerası sayesinde yaşanacak tüm sorunların üstesinden gelebilmek anlamında tamamen kaliteli bir yükleme indirip bindirme işlemleri çok daha kısa sürede yapılabilir hale gelmiş oldu.

  Teknik Özellik

            Genel anlamda vinç kamera sistemlerinin ne amaçla üretildiklerinin üzerinde durulduktan sonra bu ürünün sağlamış olduğu birtakım yetkin ve teknik özellikler hakkında da bilgiler vermek gerekmektedir. Öncelikle bu ürün kule vinç sistemleri olarak adlandırılarak katlar arasında vinç operatörünün yüklemesini yapmış olduğu malzemeyi dijital ekranı üzerinden takip etmesini sağlamaktadır. Tam 360 derece görüş açısına sahip olduğundan dolayı her bir alanı çekebilme özelliği bulunan bu sistem hem fotoğraf hem video çekme özelliğini taşımaktadır. Bütün bu özellikleri sayesinde de her yerde kontrol edilebilir bir özellik sağlayan remote control özelliğine sahiptir. Türkçe anlamı itibariyle uzaktan kontrol edilebilen ürün anlamına gelen bu cihaz tüm bu yönleri düşünülerek özel olarak hazırlanmış bir cihaz unsuru taşımaktadır. Taşımış olduğu tüm bu özellikler sayesinde de kule vinç kamera sistemleri tarafından meydana getirilen tüm üstün özellikler sayesinde önde gelen nitelikleriyle ürünü kullanan operatörün yüklediği malzemeyi her yerden kolaylıkla kontrol edebilmesi mümkün olmaktadır. İşte tüm bu özellikleri de onu farklı kılan etmenlerin arasında gelen en temel yönlerini yansıtmaktadır.

            Tüm bu noktalarının yanı sıra biraz da ekonomik yönüne yer vermek gerekmektedir. Vinç kamera fiyatları bakımından uygun fiyatlarla satışa sunulan ürünlerden birisi durumundadır. Öyle ki söz konusu bu ürün kolaylıkla taksit ve indirim seçenekleri kullanılarak yeni sezona özel indirimli fiyat garantisiyle satın alınabilmektedir. Farklı model ve görüntü kapasitesinde satışı yapılan ürünün inşaat sektöründen havadan çekim organizasyonlarına, reklamcılık sektöründen film sektörüne varıncaya dek birçok alanda da yaygın olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bu nedenle ürünün ortada duran tüm bu yönleriyle tamamen işlevsel ve tamamen öne çıkan ürünlerden birisi olduğu hemen hemen herkes tarafından bilinen en yeni özelliklerini oluşturarak sıra dışı unsurlar taşır.

Paylaş: