ZİRAİ DRONE İLE ÇİFTÇİLER DRONE TARIMA HAZIRLANIYOR

ZİRAİ DRONE İLE ÇİFTÇİLER DRONE TARIMA HAZIRLANIYOR

Zirai Drone İle Çiftçiler Drone Tarıma Hazırlanıyor

Yüksek teknoloji ürünü zirai drone ile işlerini devredecek ya da sürdürecek genç kuşağa sahip olmayan küçük ölçekli yaşlı Japon çiftçiler hedefleniyor. 

Zirai Drone Nedir?

Tarım alanlarını gübrelemek ve ilaçlamak için sürekli yüksek teknoloji ürünleri geliştiren Japon şirketlerinin son ürünü “zirai drone” adı verdikleri cihaz. Zirai drone, insansız hava araçları olup yaşlı çiftçilerin tamamlamakta zorlandıkları işleri çok kısa sürede tamamlayan bir cihazdır. 

Zirai Drone Neden Üretildi?

Zirai drone, tarımda ürünleri daha verimli hale getirmeyi amaçlayarak üretildi. Zirai dronelerin üretilme sebebi ise gençlerin büyük bir kısmının büyük şehirlere göç etmesi nedeni ile iş gücü bulma konusunda sıkıntı geçen taşrada yaşayan yaşlı çiftçilerin, ürün kalitesini ve verimliliğini arttırmaktır. 

Zirai Drone İle 1 Saatlik İş, 15 Dakikaya İndirgeniyor

Pirinç tarlalarında yoğun fiziksel emek gerektiren ve 1 saatten fazla zaman alan gübreleme ve ilaçlama işleri zirai tarım drone kullanıldığında 15 dakika içerisinde tamamlanıyor. Böylece çok daha hızlı ve etkili bir şekilde tarım gerçekleştirilebiliyor. Bir çiftlikçe gerçekleştirilen denemede 10 dönümlük bir tarlanın ilaçlanması sadece 10 dakika sürerken, normal bir tarım işçisi 10 dönümlük bir tarlayı ilaçlamak için tüm gün çalışmak zorunda kalmaktadır. 

Benzeri Olmayan Bir Teknoloji: Zirai Drone

Tokyo’nun pirinç tedarikçisi olarak 17. yüzyıldan beri pirinç üretiminin gerçekleştirildiği Tome bölgesinde çalışan 69 yaşındaki İsamu Sakakibara isimli çiftçi zirai droneleri, “Bu, eşi benzeri olmayan türde ileri bir teknoloji” olarak tanımlamaktadır. 

Zirai Drone, Zirai Helikopterden Çok Daha Ucuza Mal Oluyor

Nileworks Inc adlı girişim, Ja Miyagi Tome ve Sumitomo Corp ile iş birliğine girerek geliştirilen zirai drone modeli “Nile – T18”  32.000 £’dan satışa sunulurken, benzeri ekipman ve donanıma sahip zirai helikopterler 117.000 £’dan satışa sunuluyor. İlaçlama amaçlı satılacak zirai tarım drone fiyatlarının 23 – 27 bin £ arasında değişeceği söyleniyor. 


Paylaş: